Město Židlochovice již našlo pětici architektonických týmů - finalistů, ze kterých vybere partnera pro dodání urbanisticko - architektonického řešení nové městské čtvrti Chytré Líchy. Nová čtvrť bude propojená s krajinou i původní zástavbou, otevřená komunitnímu životu či moderním technologiím a environmentálně šetrná. Kromě začlenění stavby do města i krajiny, bude klíčová energetická úspora a využití chytrých technologií a řešení.
Návrhy finalistů udržitelné čtvrti Chytré Líchy
Podmínkou návrhů udržitelné čtvrti Chytré Líchy byl komplexní přístup z hlediska urbanistického, architektonického a krajinářského řešení jako jedné oblasti. Výsledné řešení tak může být ukázkovým projektem pro další česká i evropská města díky unikátnímu propojení sociální, ekonomické a environmentální oblasti do jednoho funkčního celku. Účastníci vycházeli ze Studie proveditelnosti, na které spolupracoval tým odborníků na jednotlivé oblasti, a která byla přílohou zadání. Všichni fináloví účastníci své návrhy také představili komisi 16. dubna v Židlochovicích a u jednotlivých návrhů brzy zveřejníme i záznam z každé prezentace.
Vítězného finalistu vybere, na základě doporučení odborné komise, Rada města Židlochovic koncem dubna. Volba to jistě bude nelehká, protože všechny návrhy stojí za pozornost a bude nutné posoudit všechny aspekty a komplexnost přístupu jednotlivých projektů. Názor na jednotlivé návrhy si samozřejmě můžete udělat i sami. Všechny návrhy finalistů jsou vám k dispozici zde na webu. V brzké době také doplníme ke každému návrhu i video z osobních prezentací.
„Ze sociálního hlediska půjde o citlivé propojení Chytrých Lích s okolní zástavbou města a krajinou. Dále vytvoření rozmanitých forem venkovních prostranství a sdílených vnitřních prostor s důrazem nejen na společné trávení času, ale také na životní prostředí. Opomenout by účastníci neměli ani široké věkové či ekonomické spektrum obyvatel a tomu přizpůsobit rozmanitost forem bydlení,“
Jan Vitula, starosta Židlochovic a členem hodnotící komise.
Z ekonomického hlediska bude klíčové nalezení optimální hustoty zastavění, návratnost investice a kvality života a šetrnosti k okolnímu prostředí. Podstatná je také rozmanitost typologických forem bydlení pro všechny věkové, genderové a ekonomické skupiny obyvatel. Neméně důležitým aspektem návrhů musí být environmentální oblast – jedním ze stěžejních cílů je ve čtvrti dosáhnou uhlíkové neutrality v oblasti spotřeby energie pro provoz budov. Emise oxidu uhličitého spojené se spotřebou energie v této lokalitě by měly být nulové nebo záporné.
„Cílem není vytvoření uzavřené soustavy odpojené od veřejných sítí, tzv. off-grid. Usilujeme o snižování konečné spotřeby energie, a zvyšování podílu lokální produkce energie z obnovitelných zdrojů,“
Jan Bárta, koordinátor projektu.
Cíle projektu
Cílem územní studie je urbanistické a architektonické řešení vymezeného území. Návrh bude řešit plochy pro bydlení, dopravu a infrastrukturu dle platné územněplánovací dokumentace nebo jako podklad pro změnu ÚPD, avšak s požadavkem na dopravní propojení do ulice Brněnská. Cílem návrhu je nalézt optimální řešení, které bude respektovat ekonomiku, životní prostředí a sociální aspekty.
Dílčí cíle
- dosažení uhlíkové neutrality v oblasti spotřeby energie pro provoz budov
- dosažení úspory 50 % pitné vody spotřebované na území
- dosažení úspory 50 % odpadní vody odváděné z území
- vytvoření lokálního koloběhu vody
- omezení dopravních ploch
- veřejný prostor koncipovaný primárně pro nemotorovou dopravu
Principy
- umožnit sdílená řešení podporující environmentální životní způsob
- flexibilní řešení umožňující proměnu prostor pro služby na bydlení a naopak podle potřeby
- propojení s okolní krajinou
- kvalitní obytný veřejný prostor umožňující propojení s okolní čtvrtí a obcí
- principy genderově citlivého a k (vysokému i nízkému) věku přátelského plánování
Průběh a hodnotitelé
Ve výběrové komisi zasednou kromě starosty Židlochovic Jana Vituly jako další závislí řádní členové architekt Židlochovic Pavel Jura a Petr Maršálek, partner developerské společnosti MBReal. Nezávislými členy jsou pak významní odborníci a architekti – Josef Chybík, Bohumila Hybská, Patricie Taftová a Zdeňka Vydrová.
Hlavním kritériem hodnocení bude celková urbanistická, architektonická a udržitelná kvalita, která bude mít váhu 90 procent, zbylých 10 procent pak připadne na nabídkovou cenu honoráře.
Výběrové řízení bude dvoukolové. V prvním kole zakázky vybereme na základě zaslaných portfolií do pěti účastníků. Vybraní uchazeči budou následně zpracovávat urbanistický návrh. V průběhu navrhování pak každý z nich může využít dvě individuální konzultace, aby nedošlo například k odchýlení od zadání. Vítězi výběrového řízení bude zadána zakázka na zpracování územní studie.
Zájemci o účast mohou podávat žádosti elektronicky. V elektronické podobě přiloží krycí list, nabídkovou cenu, čestné prohlášení o splnění podmínek pro účast a portfolio referenčních prací.
Zadávací podmínky a forma výběrového řízení byla projednána se zástupcem pracovní skupiny soutěže České komory architektů, vzhledem k tomu, že se v tomto případě nejedná o architektonickou soutěž nebo soutěž o návrh, nemá ČKA zásadních námitek a nebude vydáváno potvrzení o regulérnosti.
Termíny:
- Vyhlášení veřejné zakázky: 16. října 2020
- Uzávěrka pro 1. kolo pro přijetí žádosti o účast je 4. prosince 2020
- Uzávěrka termínu pro podání návrhů je 9. dubna 2021 ve 14:00 hodin
Dokumentace ke stažení:
- Detail veřejné zakázky na profilu zadavatele
- na profilu zadavatele byly zveřejněny doplňující informace a odpovědi na otázky
Projekt je spolufinancován německou nadací Deutsche Bundesstiftung Umwelt a Jihomoravským krajem.
Hodnotící porota
Řádní členové - závislí
Narodil se a vyrůstal v Židlochovicích, kde žije doposud. V roce 1992 absolvoval Mendelovu univerzitu a nastoupil do bankovního sektoru, krátce působil i v soukromé firmě.
Narodil se a vyrůstal v Židlochovicích, kde žije doposud. V roce 1992 absolvoval Mendelovu univerzitu a nastoupil do bankovního sektoru, krátce působil i v soukromé firmě. Později vedl expertní tým firmy Ernst & Young, který vytvářel operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. V září 2011 se stal kvestorem Masarykovy univerzity.
Vystudoval fakultu architektury na technické universitě v Brně. Poté strávil rok v ateliéru u profesora Ivana Kolečka ve švýcarském Lausanne. Po návratu zaujal pozici hlavního architekta projektu v Ateliéru Brno s.r.o.
Vystudoval fakultu architektury na technické universitě v Brně. Poté strávil rok v ateliéru u profesora Ivana Kolečka ve švýcarském Lausanne. Po návratu zaujal pozici hlavního architekta projektu v Ateliéru Brno s.r.o. V letech 2004 - 2016 působí jako pedagog na fakultě architektury VUT v Brně. Od roku 2006 vede vlastní architektonickou kancelář jako autorizovaný architekt ČKA. Je aktivním členem Centra pasivního domu.
Absolvent Právnické fakulty MU v Brně a partner developerské společnosti MBMreal zabývající se přípravou území pro bytovou výstavbu, výstavbou a pronájmem komerčních prostor, ve společnostech zabývajících se energetikou, výrobou elektřiny z obnovi
Absolvent Právnické fakulty MU v Brně a partner developerské společnosti MBMreal zabývající se přípravou území pro bytovou výstavbu, výstavbou a pronájmem komerčních prostor, ve společnostech zabývajících se energetikou, výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a společnostech provozujících konvenční a ekologické zemědělství.
Řádní členové nezávislí
Vystudoval SPŠ stavební v Opavě a FA VUT v Brně, kde byl v letech 2000-2006 a 2010-2014 jejím děkanem. Od roku 1994 je členem ČKAIT, kde 7 let zastával funkci místopředsedy Autorizační rady.
Vystudoval SPŠ stavební v Opavě a FA VUT v Brně, kde byl v letech 2000-2006 a 2010-2014 jejím děkanem. Od roku 1994 je členem ČKAIT, kde 7 let zastával funkci místopředsedy Autorizační rady. Věnuje se architektuře a konstrukcím pozemních staveb se zaměřením na energetickou úspornost a environmentální optimalizaci budov. V této oblasti je autorem nebo spoluautorem řady titulů, knih a článků publikovaných v České republice i v zahraničí.
Absolventka FA VUT v Brně má svá studia i odbornou praxi svázanou s Brnem. Donedávna působila také na FA VUT jako odborná asistentka na Ústavu navrhování. Zde se věnovala zejména stavbám a urbanistickým projektům s brněnskými tématy.
Absolventka FA VUT v Brně má svá studia i odbornou praxi svázanou s Brnem. Donedávna působila také na FA VUT jako odborná asistentka na Ústavu navrhování. Zde se věnovala zejména stavbám a urbanistickým projektům s brněnskými tématy. V roce 2018 přichází do KAMu ze svého dlouholetého projekčního pracoviště společnosti Musil, Hybská – architektonický atelier.
Maturovala na Gymnáziu v Uherském Hradišti. Vystudovala architekturu na VUT v Brně a Technické univerzitě Vídeň. V letech 1998–2008 byla zaměstnána ve vídeňských architektonických kancelářích Bauer a Georg W. Reinberg.
Maturovala na Gymnáziu v Uherském Hradišti. Vystudovala architekturu na VUT v Brně a Technické univerzitě Vídeň. V letech 1998–2008 byla zaměstnána ve vídeňských architektonických kancelářích Bauer a Georg W. Reinberg. Od roku 2008 má vlastní arch. kancelář a je spolumajitelkou firmy Arch+More ZT GmbH.
Zdeňka Vydrová je absolventka architektury v Brně. V roce 1991 založila vlastní atelier. Její stavby byly oceněny v rámci přehlídek české architektury. Její práce byly součástí řady výstav architektury doma i v zahraničí.
Zdeňka Vydrová je absolventka architektury v Brně. V roce 1991 založila vlastní atelier. Její stavby byly oceněny v rámci přehlídek české architektury. Její práce byly součástí řady výstav architektury doma i v zahraničí. Mimo projekční práce působí od roku 1991 jako městská architektka města Litomyšl. Externě vyučovala v letech 1994 -1998 na fakultě architektury v Brně.
Náhradní členové
Absolvent FA VUT Brno, poté pracoval rok v DA studiu v Praze, a 3 roky na pozici hlavní architekt ve firmě Atelier Brno s.r.o.
Absolvent FA VUT Brno, poté pracoval rok v DA studiu v Praze, a 3 roky na pozici hlavní architekt ve firmě Atelier Brno s.r.o. Od roku 2004 má vlastní kancelář, kde zpracovává široké spektrum prací od drobných staveb až po větší urbanistické celky.
Architekt a urbanista narozen v Brně. V roce 2004 absolvoval Fakultu architektury VUT u Prof. Ing. arch. Ivana Kolečka, kde poté působil jako externí asistent. Od roku 2011 má vlastní architektonickou praxi.
Architekt a urbanista narozen v Brně. V roce 2004 absolvoval Fakultu architektury VUT u Prof. Ing. arch. Ivana Kolečka, kde poté působil jako externí asistent. Od roku 2011 má vlastní architektonickou praxi. Ve spolupráci s klienty tvoří úspornou, vstřícnou a nadčasovou architekturu. Samozřejmostí je úcta k tradici a znalost současného umění a designu.
Jan Bárta působil v letech 2005-2018 jako ředitel asociace Centrum pasivního domu, které založil. Centrum se zabývá propagací, vzděláváním a prosazováním energeticky úsporných budov.
Jan Bárta působil v letech 2005-2018 jako ředitel asociace Centrum pasivního domu, které založil. Centrum se zabývá propagací, vzděláváním a prosazováním energeticky úsporných budov. Podílel na tvorbě právních předpisů, technických norem, strategických dokumentů a politik. Od roku 2019 je hlavním koordinátorem vzniku pilotní udržitelné městské čtvrti v ČR Chytré Líchy v Židlochovicích.
Absolventka Fakulty Pozemních staveb VUT Brno. Od 1994 zaměstnanec Města Židlochovice, na různých pozicích.
Absolventka Fakulty Pozemních staveb VUT Brno. Od 1994 zaměstnanec Města Židlochovice, na různých pozicích. Praxe zejména v přípravě a řízení investičních akcí města Židlochovice, stavební dozor, dozor investora, dříve i projektový manažer a člen řady projektových týmů, znalost místních podmínek, technická správa města.
Přizvaní odborníci
Věnuje se úsporám energií a udržitelnému stavitelství již více než 15 let. Je majitelem a jednatelem firmy CEVRE Consultants. Vede tým senior konzultantů a projekty v oblasti úspor energie a obnovitelných zdrojů.
Věnuje se úsporám energií a udržitelnému stavitelství již více než 15 let. Je majitelem a jednatelem firmy CEVRE Consultants. Vede tým senior konzultantů a projekty v oblasti úspor energie a obnovitelných zdrojů. Specializuje se také na environmentální certifikace budov – LEED, BREEAM včetně pokročilých dynamických simulací budov. Je aktivním členem Centra pasivního domu.
Absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze a doktorského studia na FA VUT v Brně. Architektka a urbanistka zabývající se modrozelenou infrastrukturou. Praxi získala v předních mnichovských a brněnských kancelářích.
Absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze a doktorského studia na FA VUT v Brně. Architektka a urbanistka zabývající se modrozelenou infrastrukturou. Praxi získala v předních mnichovských a brněnských kancelářích. Externě spolupracuje s kanceláří Pelčák a partner architekti, spolupracuje s Nadací Partnerství, kde se podílí na přípravě vzdělávacích modulů v rámci projektu Adapterra.
Absolvent VUT v Brně a postgraduálního studia na VŠCHT v Praze, činný v CzWA jako člen expert, místopředseda asociace a předseda odborných skupin.
Absolvent VUT v Brně a postgraduálního studia na VŠCHT v Praze, činný v CzWA jako člen expert, místopředseda asociace a předseda odborných skupin. Vedoucí několika výzkumných projektů, propagátor udržitelného přístupu k řešení odpadních vod a MZI.
Dlouhodobě se zabývá praktickým, koncepčním a etickým uplatněním moderních technologických nástrojů v holistickém přístupu k územnímu rozvoji měst a dopravě.
Dlouhodobě se zabývá praktickým, koncepčním a etickým uplatněním moderních technologických nástrojů v holistickém přístupu k územnímu rozvoji měst a dopravě. Je autorem metodiky MMR pro Smart Cities či evropské normy na řízení dopravy ve městech.
Absolvovala na fakultě sociálních studií Masarykovy university se dále věnuje výzkumu a publikacím v oborech sociologie bydlení a domova urbánní sociologie, sociologie prostoru a architektury sociologie věku a stárnutí a kulturní gerontologie.
Absolvovala na fakultě sociálních studií Masarykovy university se dále věnuje výzkumu a publikacím v oborech sociologie bydlení a domova urbánní sociologie, sociologie prostoru a architektury sociologie věku a stárnutí a kulturní gerontologie.